מבוא - משפטי מוסקבה, משפטי מוסקבה

משפטי מוסקבה (מבוא 1)

חלק 3

משפטי מוסקבה.

[בחלק השלישי שבספר 'טרוצקיזם או לניניזם', הרפל בראר העניק לנו עוד מחקר חשוב. במחקר הזה, שמתחיל בפרק השביעי של הספר, החבר בראר מנתח את העובדות הקשורות למשפטי מוסקבה. כאן מוגש התרגום לטובת החברים שהם דוברים עברית – המתרגם, אנג'לו איידן טל – 0546652322 – viva_north_korea@yahoo.com]

"לא קרה אף פעם בהיסטוריה שתנועה מעמיקה וחזקה אחת התקיימה ללא חלאות מטונפות."    – לנין

"הטרוצקיזם חדל מלהיות מגמה פוליטית של מעמד הפועלים … הוא השתנה ממגמה פוליטית שהתקיימה לפני שבע או שמונה שנים, לכנופיה מטורפת וחסרת כל מוסריות  של מחריבים, רמאים, מרגלים ורוצחים שפועלים על פי הדרכת הביון של מדינות זרות."  –         סטליו (1937)

 

פרק 7

 

מבוא

 

יתכן ונשאלת השאלה, למה שאנחנו נרצה בכלל לדעת משהו על משפטי מוסקבה? האם משפטים אלה הם לא שייכים להיסטוריה שחלפה? למה לבזבז את הזמן עליהם? התשובה, חברים, היא שבמאבקם למען ההפלה המהפכנית של שלטונה הריאקציוני ומנוון של הבורגנות, המהפכנים ומעמר הפועלים חייבים ללמוד את ההיסטוריה של עצמם, הם חייבים להתחמש עם הכרת המדע של המהפכה; הם חייבים ללמוד להיאבק באידיאולוגיה הבורגנית ובמערכות הבורגניות של שקרים והשמצות לא רק נגד תורת הסוציאליזם המדעי, מרקסיזם-לניניזם, אלא גם נגד היישום שלה. האמת הקשורה למשפטי מוסקבה עוברת בכול מקום סילוף מכוון ויומיומי ע"י הבורגנות, וע"י הסוכנים שלה בקרב שורות מעמד הפועלים, הטרוצקיסטים, הרוויזיוניסטים והסוציאליסטים הדמוקרטיים. תוך פגיעה גסה באמת ההיסטורית, תוך תיאור מסולף ומעוות של האמת הזו, האנשים האלה טוענים שמשפטי מוסקבה היו טיהור מנוהל ע"י ה-'בירוקרטיה הסטליניסטית' נגד ה-'בולשביקים האמיתיים', הנאשמים במשפטי מוסקבה. הבורגנות והמשרתים שלה בתוך התנועה הפרולטרית, מבלי לחדול לספר שוב ושוב את השקרים המובהקים האלה, מצליחים ככה לטפטף ספקנות במחשבות של העובדים בהתייחסותם ליישומים של הסוציאליזם. זה בהחלט בלתי אפשרי לממש כל תועלת שהי במאבק למען הניצחון של הסוציאליזם אם ניצחון כזה מתכוון לחסל את המהפכנים האמיתיים. האמת, בכל אופן, היא בדיוק הפוכה. משפטי מוסקבה היו אכן טיהור – טיהור מהפכני – באמצעותו תנועת המעמד הפועלים המהפכנית באיחוד הסובייטי, תחת המנהיגות המהפכנית של מקא"ס(ב) [המפלגה הקומוניסטית של האיחוד הסובייטי (בולשביקית)-אנג'לו איידן] וסטלין בראשה, נקטה בצעדים נגד עריקים מן המחנה של הקומוניזם אשר, מחסורי יכולת להתייצב מול הבעיות של בניית הסוציאליזם בארץ מפגרת, אימצו את הדרך של כניעה לקפיטליזם הלאומי והבין-לאומי, כרתו ברית עם כוחות פשיסטיים אימפריאליסטים למען הפלת שלטון הדיקטטורה של מעמד הפועלים ולמען שיקום הקפיטליזם בברה"מ. בקיצור, זה היה טיהור מנוהל ע"י המהפכנים הבולשביקים נגד הפחדנים הטרוקיסטיים והדגנרטים הבירוקרטיים אשר ביצעו מעשים של בגידה נגד מעמד הפועלים, המפלגה של הפרולטרים, הממשלה הסובייטית, המדינה הסובייטית, נגד העם הסובייטי בשלמותו. העובדות שיוגשו יעניקו בהרחבה תוכן להצהרה הזו. זה, לכן, חובתנו, חברים, לאשר מחדש את העובדות האמיתיות, להביא את האמיתות האלה לידיעת מעמד הפועלים, ובכך למשוך אותו בעוצמה מתחת להשפעתם של הבורגנות ושל הסוכנים שלה, הטרוצקיסטים, הרוויזיוניסטים והסוציאל-דמוקרטיים. זה חלק חשוב מאוד בעבודה שלנו במאמצים לקראת בנייתה של תנועת פרולטרית אמיתית, שתרסק את הדיקטטורה של הבורגנות ותבסס את הדיקטטורה של הפרולטריון. זה חלק בלתי נפרד של העבודה שלנו בשביל לרכוש את הפרולטריון ואת מילוני העמלים לצד הסוציאליזם והקומוניזם. זה בשביל הסיבה הזאת אז שההתמודדות עם המשפטים האלה היא הכרחית. במשפטי מוסקבה נשפטו מספר טרוצקיסטיים וימניים. הם הודו בביצוע פשעים של בגידה נגד המדינה הסובייטית כמו כן הם הודו בביצוע, בניסיון לביצוע ובתכנון, של טרור אישי נגד המנהיגים הראשונים במעלה של האיחוד הסובייטי.

יהיה רצוי לתמצת בקיצור את העיקר של מה שהתכוונתי לקבוע הערב, כדי שהעיקר הזה לא ילך לאיבוד בתוך השפע העצום של עובדות אשר אני אצטרך, מתוך נחיצות, להציג. הם הודו באשמה בטיעונם מול ההרשעה של ארגון והוצאה אל הפועל חבלות בתעשייה, מול ההרשעה של הוצאה אל הפועל פעולות הסחה והרס. מעל הכל, הם הודו באשמה להרשעה של התארגנות, תוך שיתוף פעולה עם מעצמות אימפריאליסטיות מסוימות ועם גורמים ריאקציוניים ברוסייה, למען שיקום הקפיטליזם בברה"מ. זה משהו שהוא לא מגיע בקלות לסוף דעתם של אנשים בכלל ושל האינטליגנציה במיוחד. איך זה בכלל אפשרי, הם מתווכחים, עבור אנשים שהיו חברים בולטים ב- מקא"ס(ב) לרצות, ונקוט בצעדים ממשיים למען, שיקום הקפיטליזם? לא הועלתה הצעה, חברים, כי ערב אחד טרוצקי (Trotsky), צינובייב (Zinoviev), ראדק (Radek), בוכרין (Bukharin) ושאר הנאשמים במשפטים אלה הלכו לישון כ-מרקסיסטים-לניניסטים ולמחרת, כאשר התעוררו, הם מצאו פתאום את עצמם אחוזים בדחף לשקם את הקפיטליזם בברה"מ שאין לעמוד בפניו. הדברים לא מתרחשים בצורה כזו. מה שאני מעמיד בפניכם, חברים, הוא שעצם ההגיון שבעמדת הטרוצקיסטית והימנית בשאלת האפשרות של בניית הסוציאליזם בארץ בודדה, וארץ מפגרת בנוסף לבודדה, עצם ההיגיון בהתפתחותו של המאבק, שהוביל למעשה את הנאשמים במשפטים האלה – הטרוצקיסטים והימנים – אל תוך מצב בו הם הפכו, ולא יכלו אלא להפוך, לכלים ולבובות בידי הפשיזם.

לא משנה איך היו פני הדברים באופוזיציה הטרוצקיסטית והימנית באיחוד הסובייטי, לא חשוב איזה גוונים של חוות דעת הוצגו במסגרת האופוזיציה הזו, התקיים דבר אחד שאיחד את כל השותפים בה, דהיינו, הם כולם האמינו כי היה בלתי אפשרי לבנות את הסוציאליזם בברה"מ. טרוצקי, הרבה לפני כל השותפים האחרים, קידם את ההשקפה הזו בתיאוריה המפורסמת שלו על 'המהפכה המתמדת'. התיאוריה הזו של טרוצקי התבססה ההבנה המוטעית על התפקיד של האיכרות ועל ההתפתחות הבלתי שווה של הקפיטליזם. מחוסר הישע ומהפסימיות, המאפיינים העיקריים של התיאוריה הזו, מהרעיונות הריאקציוניות הכלולים בתיאוריה הזו, טרוצקי לא ניפרד לעולם. הוא חזר על התיאוריה של 'שמאל בחוסר היגיון' הזו שוב ושוב, כפי שכבר הוכח [אנחנו נביא ברגע שנוכל את ההוכחה הזו לקורא עברית-אנג'לו איידן]. אחרי וועידת המפלגה ה-14 הוא הכריז נחרצות שהוא עצמו תומך בבניית הסוציאליזם בברה"מ. ספקנים כמו קאמנב (Kamenev) וצינובייב (Zinoviev) עברו לעמדות הטרוצקיסטיות. מאוחר יותר, חסרי יכולת בלהתמודד עם בעיות של המהפכה, מבוהלים מההתנגדות לחקלאות המשותפת שהקולקים ניהלו, גם אנשי בוכרין נטשו את נקודת ההשקפה של המפלגה הבולשביקית, ואימצו את העמדה הטרוצקיסטית של האי-אפשרות בבניית הסוציאליזם  [1].

בהתחלה האופוזיציה לא הייתה יותר מאשר אופוזיציה. זו הייתה אופוזיציה בגלל שהיא מצאה את עצמה מנוגדת למדיניות של המלגה, בגלל שהיא לא הסכימה עם המדיניות של המפלגה, שמדיניותה דגלה בבניית הסוציאליזם. האופוזיציה, ביחד עם מדיניותה הבלתי נכונה, הייתה בזמן הזה רק מגמה בתוך התנועה של מעמד הפועלים – מגמה אנטי-לנינית, אבל מגמה בכל זאת. בכישלון לתקן את המדיניות השגויה של עצמה, האופוזיציה ביקשה לשנות את המדיניות הנכונה של המפלגה. בכל שלא הייתה מסוגלת להשיג את התמיכה של מעמד הפועלים לטובת המדיניות שלה אשר, למרות הרצונות והשאיפות הסובייקטיביות של הדבקים בה, דגלה בשיקום הקפיטליזם, האופוזיציה נותרה עם רק שני מסלולי התקדמות פתוחים לפעול בהם. אחד, היא יכלה להשליך את התיאוריה שגויה שלה, להודות בפשיטת הרגל ובהתלהבות, כמו כל שאר חברי המפלגה, להתמסר לבניית הסוציאליזם. שניים, היא יכלה לפנות לעזרה מכל אלה אשר שאפו בשיקום הקפיטליזם בברה"מ, זאת אומרת, המנשביקים, הסוציאליסטים המהפכניים, הקולקים, האוקראינים ושאר הלאומנים וגם, מעל כולם, יכלה לפנות לבורגנות של המדינות האימפריאליסטיות השונות. האופוזיציה בחרה בחלופה האחרונה.

איך שהתגלה כי לא ניתן להבטיח את התמיכה של הפרולטריון הסובייטי לטובת העמדה שלה, ללא אותה התמיכה שבלעדיה כל שיניו במדיניות ובמנהיגות של המפלגה ושל הממשלה הסובייטית הייתה בלתי אפשרית, האופוזיציה עברה לעמדה של טרור אישי נגד המנהיגים של המפלגה ושל הממשלה, לעמדה של הרס וחבלות, תוך חתירה לשים קץ לשלטון הסובייטי. כאשר גילו שהכוחות ברשותם לא מספיקים, האופוזיציונרים התחברו עם ריאקציונרים מבית – המנשביקים, קולקים, לאומניים ומומחים בורגניים. לבסוף, ברגע שהכוחות מבית הוכחו חלשים ביחס לצורכי המזימה, האופוזיציה נישארה עם ברירה אחת בלבד, כלומר, לערוך הסכם ברית ביחד עם מעצמות אימפריאליסטיות, דבר אשר האופוזיציה התקדמה להשלים. היא נכנסה אל תוך הברית עם הפשיסטים הגרמנים והיפנים במטרה להפיל את הממשלה הסובייטית ולשקם את הקפיטליזם באיחוד הסובייטי. ועם המעבר הזה לשיטות של טרור אישי, הרס, חבלות וברית עם הפשיזם, הטרוצקיזם חדל מלהיות אופוזיציה גרידה; חדל מלהיות לא יותר ממגמה שגויה ואנטי-הלניניסטית במסגרת התנועה של מעמד הפועלים. הפך לכנופיה של מחריבים ומסיחים. נהייה לפלוגה קדמית של הבורגנות. ההוכחה המוגשת כאן תקבע למעלה מכל ספק את נכונות ההצהרה הזו.

במהלך הסדרה הנוכחית עסקתי באריכות עם ההתפתחות התיאורטית של הטרוצקיזם [בהקדם האפשרי נביא את הסדרה מתורגמת לקוראי עברית-אנג'לו איידן]. הראיתי כי התפתחות זו מתחילה עם התנגדות של טרוצקי לבניית המפלגה הבולשביקית. התנגדותו ללנין בשאלת בנייתה של מפלגה פרולטרית היא רק הקדמה להתנגדותו ללנין ביחס לתיאוריה. טרוצקי מתנגד לניתוח של לנין על טיבעה של המהפכה הרוסית. טרוצקי מעלה את התיאוריה שלו על 'המהפכה המתמדת', שהיא שלילה של התיאוריה של המהפכה הפרולטרית של לנין והתיאוריה שלו על הדיקטטורה של הפרולטריון. בתיאוריה שלו הזו, טרוצקי מקצה לאיכרות רק תפקיד נגד-מהפכני. בוודאי, אומר טרוצקי, התקוממות ספונטנית של האיכרות יכולה לעזור לממשלה של הפועלים לתפוס שליטה, אבל ממשלת הפועלים לא תוכל להחזיק את עצמה בשלטון, בהתייצבותה מול מה שחייב להתרחש כהתנגדות האיכרות, אלא אם כן בעקבות המהפכה הרוסית תבוא מהפכה ארצות קפיטליסטיות מתקדמות של אירופה. טרוצקי, לכן, הגיע למסקנה כי הסוציאליזם לא יכל להיבנות ברוסיה עד שהמהפכה האירופאית לא תבוא לעזרתה של המהפכה הרוסית. כל זה אני כבר הראיתי. הערב הזה, המטלה שלי מסתכמת בהתעסקות עם הטרוצקיזם בפעולה (כפי שהתגלה לעני כולם במשפטי מוסקבה) ולהוכיח לכם שטרור אישי, חבלות, הסחה, פעילות מחריבה, וברית בוגדנית עם הפשיסטים הם בשום פנים ואופן חסרי התאמה עם עמידה של הטרוצקיזם. אדרבא, הם הסיום ההגיוני של התפתחות הטרוצקיזם – סיום הגיוני של המאבק הנגד-מהפכני נגד הלניניזם המהפכני ונגד המדיניות הלנינית של המפלגה הבולשביקית אשר דגלה בבניית הסוציאליזם בברה"מ. עם המדיניות שלו באופוזיציה לבניית הסוציאליזם, הטרוצקיזם ניגמר, ולא יכל אלא להיגמר, במחנה הפשיסטי. זה, אם כן, היסוד המהותי של כל מה שיבוא בהמשך, חברים, ואני מבקש מכם לא לאבד את הקשר עם היסוד הזה.

 הערות:

[1]               חוץ מהגישה הכללית של תבוסתנות ושל כניעה אל מול הקשיים אשר הועלו ע"י ההתנגדות של הקולקים לקולקטיביזציה, הבוכריניסטיים קידמו גם את התיאוריה ה-לא-מרקסיסטית שהקולקים יכולים להתפתח במסגרת הסוציאליזם, וניכשלו לחלוטין בהבנת המנגנון של מלחמת המעמדות תחת הדיקטטורה של הפרולטרייאט [פרולטריון]. אילו התיאוריה של בוכרים הייתה נתמכת, לא זו בלבד שהקולקים לא יכלו להתפתח בסוציאליזם, אלא להיפך, הם יכלו לגדיל את כוחם במשך המסלול המוצע עד כדי כך שהם יכלו להרוס את הדיקטטורה של הפרולטרייאט. לכן, במהותו של הדבר העמדה של בוכרין לא הייתה שונה מזו של טרוצקי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s