האמת שאבדה - שקרים בנוגע להיסטוריה של האיחוד הסובייטי

האמת שאבדה (14)

 

  • ·        ·        השקרים על האיחוד הסובייטי.

דיון קצר על דוחות המחקר.

המחקר שנערך ע"י ההיסטוריונים הרוסים מראה מציאות לגמרי שונה מזו אשר נלמדת בבתי ספר ובאוניברסיטאות בעולם הקפיטליסטי על-פני 50 שנה האחרונות. משך 50 שנות מלחמה קרה, דורות שונים למדו על האיחוד הסובייטי רק שקרים, שהותירו התרשמות עמוקה בהמון בני-אנוש. הדבר מתאמת גם בדוחות שנערכו במחקרים הצרפתיים והאמריקאיים. בדוחות אלה משוחזרים רשימות, טבלאות ונתונים אשר סופרים את אלה שהורשעו ואת את אלה שמתו. החישובים האלה הם נושא לוויכוחים נמרצים. אבל מה שחשוב הוא להבחין כי הפשעים שבוצעו ע"י אלה שנעצרו לא מהווים נושא של התעניינות כל שהיא. התעמולה הפוליטית הקפיטליסטית [של בעלי ההון] יצגה תמיד את האסירים הסובייטיים כקורבנות תמימים והחוקרים אימצו ללא פקפוק את הייצוג הזה בתור הנחת יסוד במחקרים שלהם. בשעה שהחוקרים עוברים מהעמודים הסטטיסטיים לפרשנויות שלהם על ההתרחשויות, האידיאולוגיה הבורגנית [של בעלי ההון] שלהם יוצאת לאור בהבלטה, לפעמים ביחד עם תוצאות קודרות. אותם האסירים שנידונו תחת המערכת הענישה הסובייטית מקבלים את הטיפול שמתאים לקורבנות חפים מכל פשע למרות שהעובדות בעצמן מצביעות עליהם כגנבים, כרוצחים, כאנסים וכן הלאה. פושעים מהסוג זה לא היו לעולם זוכים ליחס המתאים לקורבנות חפים מפשע ע"י העיתונות במקרה שהפשעים שלהם בוצעו באירופה או באמריקה. אבל היות שהפשעים בוצעו באיחוד הסובייטי, הדבר מקבל מהות שונה אצלם. להגדיר רוצח, או איש שאנס יותר מפעם אחת, להגדיר אותו כקורבן תמים שייך למשחקים מלוכלכים בצורה מוגזמת. גילוי של מידה מסוימת של שכל ישר בהחלט נחוצה גם בזמן שמדברים על הצדק הסובייטי, בכל מקרה כאשר מתייחסים לפושעים שנידונו על פשעים אלימים, גם אם לא ניתן לעשות כן ביחס לטיבו של העונש, אז לפחות בהתאם לנידונים אשר ביצעו פשעים מן הסוג הזה.

 

  • ·        ·        הקולאקים והנגד-מהפכה.

בעניינם של הנגד-מהפכניים, גם כן נחוצה התייחסות לפשעים שבהם הואשמו. הרשו לנו לתת שתי דוגמאות על מנת להמחיש את חשיבותה של השאלה הזאת: הראשונה זה הקולאקים שנידונו בהתחלת שנות ה-30 והשנייה הקושרים ונגד- מהפכניים שהורשעו בשנים 1936-38.

כפי שמסתבר עד עכשיו מדוחות המחקר בטיפול עם הקולאקים, האיכרים העשירים, [בעלי שטחי חקלאות רחבים] היו 381 אלף משפחות, זאת אומרת, בערך 1.8 מיליון נפשות שנשלחו לגלות. מספר קטן של אותם בני האדם נידונו לתקופות שירות במחנות עבודה או במושבות. אך מה הצריך את העונשים הללו?

האיכרים העשירים הרוסים, הקולאקים, שעיבדו את האיכרים העניים במשך מאות של שנים תחת דיכוי ללא גבולות וניצול בלתי מרוסן. בין ה-120 מיליון איכרים ב-1927, ה-10 מיליון קולאקים חיו חיי מותרות בזמן ששאר 110 המיליון חיו חיי עוני. לפני המהפכה הם חיו חיי עוני מחפיר ביותר. השפע בחלקם של הקולאקים התבסס על תשלום גרועה כתגמול לעבודות של האיכרים העניים. כאשר האיכרים העניים התקבצו יחדיו במסגרת משקים חקלאיים משותפים, המקור העיקרי לעושרם של הקולאקים נעלם. אך הקולאקים לא ויתרו. הם ניסו להחזיר את תנאי הניצול באמצעות הרעבה. להקות של קולאקים חמושים תקפו את המשקים המשותפים, הרגו באיכרים העניים ועסקנים מפלגתיים, הציתו שרפות בשדות והרגו את הבהמות. בשימוש דרכים לגרימת הרעבה בקרב האיכרים העניים, הקולאקים  התאמצו להגון על הנצחת העוני ועל הנצחת עמדותיהם הכוחניות. המאורעות שבאו בעקבות כך התפתחו לא כפי שהרוצחים האלה ציפו. הפעם [הערת המחבר: האיכרים ניסו להתארגן במשקים משותפים כבר מאז סטאפאו טימופייביץ' ראצין (Stepan Timofeyevich Razin), גם מוכר בשם סטאנקא ראצין, במאה ה-17 (Stenka Razin) : בכל אנציקלופדיה אמור להיות פירוט], הפעם הזאת האיכרים העניים זכו לתמיכת המהפכה והוכיחו שהם חזקים מהקולאקים, שהובסו, הוחזקו במעצר ונשלחו לגלות או נידונו לתקופות במחנות עבודה.

בין 10 מיליון קולאקים, 1.8 מיליון הוגלו או נידונו למעצר. ייתכן שנעשו מעשים לא צודקים משך המאבק המעמדי המסיבי הזה שבו נטלו חלק המוני בני-אדם באזורים כפריים רחבים של האיחוד הסובייטי, מאבק שהקיף 120 מיליון בני-אדם. אך האם אנו יכולים להאשים את העניים ואת המדוכאים, במאבקם למען חיים ששווים לחיות אותם, במאבקם להבטיח עתיד ללא רעב לילדיהם שאינם יודעים קרוא וכתוב, בגלל שהם לא היו מספיק "תרבותיים" או בגלל שהוריהם הפגינו מספיק "סלחנות" בבתי משפט שלהם? האם משהו מסוגל להאשים בני-אדם שבמשך מאות שנים נמנע מהם כל נגיעה לקדמת הציביליזציה על כך שהם לא היו תרבותיים? ותאמרו לנו, מתי הקולאק המנצל היה מתורבת או מלא חמלה בטיפולו עם איכרים עניים משך השנים על גבי שנים של ניצול ללא סוף. 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s