האמת שאבדה - שקרים בנוגע להיסטוריה של האיחוד הסובייטי

האמת שאבדה (10)

 

  • ·             גורבצ'וב פותח את הארכיונים.

האוסף של המספרים הדמיוניים המפורטים למעלה, תוצר של פברוקים הגורפים רווחים גבוהים ביותר, הופיעו בעיתונות של בעלי ההון בשנות ה-60, מוצגים תמיד כעובדות אמיתיות תוך הבטחת ודאיותן באמצעות יישום של שיטות מדעיות.

 

מאחורי פברוקים אלה הסתתרו השירותים החשאיים של המערב, בעיקר ה-CIA האמריקאי ו-M15 האנגלי. ההשפעה של העיתונות ההמונית על הדעה הציבורית היא עד כדי כך עצומה שאפילו היום חתכים רחבים באוכלוסיות ארצות המערב עדיין סומכים על נכונות המספרים.

 

המצב המביש הזה החמיר. באיחוד הסובייטי עצמו, סולג'ניצין ו-"מבקרים" מפורסמים אחרים כמו אנדריי סחארוב ורוי מדבדב לא יכלו למצוא אף תומך בפברוקים הרבים שלהם, עד שהתרחש שינוי משמעותי ב-1990. ב-"עיתונות החופשית" החדשה, שהתחילה לתפקד תחת גורבצ'וב, כל דבר שהתנגד לסוציאליזם הוכרז כדבר חיובי, עם תוצאות הרסניות. אינפלציה ספקולטיבית חסרת-תקדים התחילה להתרחש במספרם של אלה אשר כביכול מתו או נכלאו בעידן הסוציאליזם, עכשיו כולם מעורבבים בתוך קבוצה אחת של עשרות מיליוני קורבנות של הקומוניסטים.

 

ההיסטריה של העיתונות החופשית החדשה של גורבצ'וב העניקה הבלטה מיוחדת להשקרים של קונקווסט וסולג'ניצין. בו בזמן גורבצ'וב פתח את הארכיונים של הוועד המרכזי למחקרים היסטוריים, אחת מדרישותיה של ה-"עיתונות חופשית". פתיחת הארכיונים של הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית היא באמת הסוגייה המרכזית בסיפור הסבוך הזה, זאת בגלל שתי סיבות: במידת-מה בגלל שבארכיבים אפשרו למצוא את ההוכחות שיכולות לשפוך אור על האמת. אבל עוד יותר חשוב הוא גורלה של הטענה, החוזרת על עצמה משך שנים, של אותם המספסרים בפראות על מספרי בני-אדם אשר הוצאו להורג ונכלאו באיחוד הסובייטי: כולם חזרו וטענו שבאותו היום בו הארכיבים יפתחו, כל המספרים שהם פרסמו יתגלו כנכונים. כל אחד מאותם הספקולנטים סביב המתים והכלואים טענו שכך המצב אכן יהיה: קונקווסט, סחארוב, מדבדב, וכל השאר. אולם כאשר הארכיבים נפתחו ודווחי המחקרים שהתבססו על מסמכים ממשיים החלו להתפרסם, התרחש דבר מוזר מאוד. לפתע שניהם יחד, גם העיתונות החופשית של גורבצ'וב וגם ספסרי המתים והכלואים, איבדו לחלוטין כל עניין  בארכיבים.

 

התוצאות של המחקרים אשר בוצעו בארכיבים של הוועד המרכזי ע"י ההיסטוריונים הרוסים צמסקוב, דוגין וקסלבניוק ( Zemskov – Dougin – Xlevnjuk ), שהחלו להופיע בביטאונים מדעיים מאז 1990, חלפו ללא כל איזכור. הדיווחים שהכילו את תוצאותיה של החקירה ההיסטורית הזו התקדמו בניגוד גמור לזרם האינפלציוני סביב מספרי המתים והאסירים בטיעוני ה-"עיתונות החופשית". לכן תכולתם נשארה נטולת פרסום. דוחות המחקר התפרסמו בתפוצה מצומצמת של ביטאונים מדעיים בלתי מוכרים למעשה בקרב הציבור הרחב. בתנאים שכאלה, דו"חות התוצאות של המחקר המדעי כמעט ולא יכולות להתחרות עם ההיסטריה העיתונאית, משום כך השקרים של קונקווסט וסוג'ניצין הוסיפו לרכוש תמיכה בקרב מגזרים רבים של אוכלוסיית ברה"מ לשעבר. גם במערב, דו"חות החוקרים הרוסים על מערכת הענישה תחת סטלין פגשו את ההתעלמות המוחלטת של העמודים הראשיים של העיתונים ושל שידורי החדשות של הטלביזיה. מדוע? (הערה: למה? מי הם אלה אשר יסתכנו בתבוסות ברגע שהפועלים, המייצרים כל דבר שמשמש אותנו, יתאחדו? הפועלים יתקרבו בוודאי לניצחונות. אבל מי אלול להפסיד? כאן נמצאת התשובה).

 

  • ·        ·        מה המחקר הרוסי ממחיש לנו?

המחקר על המערכת הענישה הסובייטית מפורט על גבי דיווח בעל 9 אלף עמודים בקירוב. מחברי הדוח הזה הם רבים, אך שלושת המפורסמים אשר בינהם הם ההיסטוריונים הרוסים: V N Zemskov – A N Dougin – O V Xlevjnik. . עבודתם התחילה לצאת לאור ב-1990 ובשנת 1993 הגיע סמוך לסיומה וקיבלה פרסום בשלמותה כמעט. הדוחות הגיעו להכרת המערב כתוצאה של שיתוף פעולה עם חוקרים של ארצות מערב שונות. שתי העבודות בהן המחבר הנוכחי בקי הן: העבודה שהופיע בביטאון הצרפתי ' ההיסטוריה ' (l’Histoire) בספטמבר 1993, כתובה ע"י ניקולאס וורת (Nicholas Werth), חוקר ראשי של מרכז הצרפתי למחקר מדעי ( CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique), והעבודה שהופיע בביטאון בארה"ב ' סקירה היסטורית אמריקאית ' (American Historical Review) ע"י ארצ' גאטי (J Arch Getty), פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת קליפורניה, ריברסייד, בשיתוף עם G T Rettersporn (חוקר CNRS) והחוקר הרוסי, V AN Zemskov, מהמכון להיסטוריה רוסית (חלק מהאקדמיה הרוסית למדעים). היום כבר הופיעו ספרים על הנושא, ספרים של החוקרים שהוזכרו למעלה או אחרים באותם צוותי המחקר. לפני שנמשיך להתקדם, אני רוצה להבהיר, בכדי שלא יתעורר אף בלבול בהמשך, שאפילו לא לאחד מן המדענים המעורבים יש איזה השקפה סוציאליסטית. אדרבה, לכולם יש השקפות בורגניות ואנטי-סוציאליסטיות. לאמיתו של דבר, בחלקם הם מאוד ריאקציוניים. את זה נאמר על מנת לחסוך מצד הקורא כל חשש שהמחקרים הם, חס וחלילה, איזה תוצרת של "קנוניה קומוניסטית" כל שהיא. מה שקרה הוא שאותם החוקרים, בעלי השמות הנקובים למעלה, חשפו ביסודיות את השקרים של קונקווסט, סולג'ניצין, מדבדב ואחרים. והם חשפו ביסודיות את השקרים אך ורק מסיבת עובדה פשוטה זו: הם ממקמים את יושרם המקצועי במקום הראשון והם לא ירשו לעצמם להימכר בשביל תכלית תעמולתית.

 

תוצאות המחקר הרוסי עונות למספר רחב של שאלות על מערכת הענישה הסובייטית. בשבילנו, עידן סטלין הוא תקופה בעלת עניין חשוב ביותר, וזה כאן שאנו מוצאים סיבה לדיון. אנחנו נמקד מספר של שאלות מאוד ספציפיות ונחפש את התשובות מתוך הביטאונים – l’Histoire – American Historical Review  – שהוזכרו למעלה. זוהי הדרך הטובה ביותר להעלאת חלק מן ההיבטים הכי חשובים של מערכת הענישה הסובייטית אל תוך הדיון. השאלות הן כדלהלן:

  1. 1.                  1.                 ממה הייתה מורכבת מערכת הענישה הסובייטית?
  2. 2.                  2.                 כמה אסירים היו כלואים בה – גם מסיבות פוליטיות וגם לא פוליטיות?
  3. 3.                  3.                 כמה בני-אדם מתו במחנות עבודה?
  4. 4.                  4.                 כמה בני-אדם הוצאו להורג בשנים לפני 1953, במיוחד בזמן הטיהורים של שנות 1937-38?
  5. 5.                  5.                 משך כמה זמן נמשך, בממוצע, ריצוי עונש מעצר?

לאחר מתן תשובה לחמשת השאלות, נדון על העונשים המוטלים על שתי קבוצות המוזכרות לעתים דחופות יותר בהקשר לאסירים ומתים באיחוד הסובייטי, כלומר הקולאקים שהורשעו ב-1930 והנגד-מהפכניים שהורשעו בשנות 1936-38

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s