האמת שאבדה - שקרים בנוגע להיסטוריה של האיחוד הסובייטי

האמת שאבדה (12)

 

  • ·        ·        האיום מבפנים ומבחוץ.

מספר בני-אדם לכודים במסגרות ענישה מחייבים הסבר כיאות. האיחוד הסובייטי הייתה ארץ שרק לאחרונה הצליחה לשים קץ למשטר פיאודלי, וירושתו החברתית בענייני זכויות-אדם העיקה לעתים תכופות על החברה. בשיטה מיושנת כמו זו של עריצות הצאר, הפועלים היו נידונים לחיי עוני מחפיר, ולחיי אדם היה ערך מועט. שוד ופשעים אלימים אחרים הוענשו תוך אלימות חסרת מעצורים. התקוממויות נגד המלוכנות הסתיימו לרוב בטבח, גזר-דין מוות ועונשי כליאה ארוכים בצורה קיצונית. הרבה זמן דרוש לשינוי התייחסויות חברתיות כאלה והרגלי חשיבה הכרוכים בהן, עובדות שהשפיעו על התפתחות חברתית באיחוד הסובייטי כפי שהשפיעו על הגישה כלפי פושעים.

עוד גורם שיש לקחת בחשבון הוא שהאיחוד הסובייטי, שבשנות ה-30 הייתה ארץ עם בערך 160-170 מיליון תושבים, הייה מאוים ע"י כוחות זרים בצורה מדאיגה. כתוצאה של שינויים פוליטיים כבירים שהתרחשו באירופה בשנות השלושים, האיום העיקרי של מלחמה מתקרבת ובאה מכיוון גרמניה הנאצית, איום על הישרדות של העמים הסלבים, ומצד הגוש המערבי שגם טיפח שאיפות מדיניות ההתערבות. מצב זה סוכם ע"י סטלין ב-1931 במילים הבאות: "אנחנו מפגרים 50-100 שנים אחרי הארצות המפותחות. אנחנו חייבים לצמצם את הפער הזה תוך 10 שנים. אחד מין השניים, או שאנחנו עושים את זאת או שימחקו אותנו." עשר שנים לאחר מכן, ב22 ליוני 1941, גרמניה הנאצית ובני בריתה פלשו אל תוך האיחוד הסובייטי. הסובייטים נאלצו לעשות מאמצים עצומים משך העישור 1930-1940, כאשר החלק העיקרי של המשאבים שלהם הוקדשו להכנת מערכת ההגנה לקראת ההתקפה הנאצית הממשמש ובאה. בגלל כך, העמים הסובייטיים עבדו קשה ויצרו מעט לטובת התועלת האישית. הכנסת של 7 שעות בנוהג של יום עבודה שלם בוטלה ב-1937, ולמעשה שבוע של עבודה כללה 7 ימים בשנת 1939. בתקופה קשה כמו זו, עם מלחמה ענקית תלויה מעל התפתחותה של החברה משך שני עישורים (שנות השלושים והארבעים), מלחמה שבה האיחוד הסובייטי שילם ב-25 קורבנות וחצי מהשטח שרוף לגחלת, הפשע נטה לגדול בזמן שאנשים ניסו להסיג לעצמם משהחיים לא יכלו להציע להם אחרת.

משך תקופה קשה ביותר זו, האיחוד הסובייטי החזיק במעצר את המספר המקסימלי של 2.5 מיליון בני-אדם, זאת אומרת 2.4% של האוכלוסייה המבוגרת. איך אנחנו יכולים להעריך את המספר הזה? האם זה הרבה או מעט? הבה ונשווה.

 

  • ·        ·        יותר אסירים בארה"ב.

בארצות הברית של אמריקה, לדוגמה, ארץ בעלת 252 מיליון תושבים (ב-1996), העשירה בין ארצות העולם, שצורכת 60% של אוצרות העולם, כמה אנשים שוהים במעצר? מהוא המצב בתוך ארה"ב, ארץ לא מאוימת ע"י אף מלחמה ואיפה שאין כל שינוי חברתי עמוק שישפיע על היציבות הכלכלית?

בידיעה חדשותית קטנה במידת-מה שהופיע בעיתונות אוגוסט 1997 ( FLT/IP news agency http://www.flashback.net/ ), דווח שאף פעם בעבר ארה"ב החזיקה כל כך הרבה אנשים בין סורג ובריח כמו ה-5.5 מיליון העצורים של 1996. מספר זה מייצג עלייה ב-200 אלף אסירים מאז 1995 ומשמעות הדבר הוא שמספר הפושעים בארה"ב שווה ל-2.8% מתושביה המבוגרים. נתונים אלה זמינים לאלה שהם חלק מהאגף המשפטים הצפון אמריקאי Bureau of Justice Statistics Home page,) http://www.ojp.usdoj.gov/bjs/ ). מספר האסירים בארה"ב היום הוא 3 מיליון יותר גבוהה מהמקסימום האסירים באיחוד הסובייטי אי-פעם! באיחוד הסובייטי היו הכי הרבה במעצר 2.5% יחסית לאוכלוסייה מבוגרת – בארה"ב הכמות היא 2.8%, ובעלייה! בהתאם לפרסום עיתונאי שאגף המשפטים של ארה"ב התיר ב-18 בינואר 1998, מספר האסירים בארה"ב ב-1997 עלה ב-96,100.

בהקשר למחנות עבודה הסובייטיים, נכון שהמשטר היה אכזרי וקשה בשביל האסירים, אבל מהוא המצב בבתי הכלא של ארה"ב היום, היכן שבתי הכלא זרועים אלימות, סמים, יצאניות, עבדות מנית (290 אלף מעשי אונס בבתי-כלא של ארה"ב כל שנה). אף אחד מרגיש בטוח בבתי הכלא של ארה"ב! וזה היום, ובחברה עשירה מאי-פעם בעבר. [וזה מבלי למנות את בתי הכלא אל מחוץ לארה"ב כמו הכלא של גואנטאנמו ושל אבו-גרייב].


מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s