משפטי מוסקבה

משפטי מוסקבה (3)

רצח גורקי

"זמן מה מאוחר יותר, משך הפגישה הבאה בני ובין יינוקיצה, הוא אמר לי שהמרכז החליט ליטול על עצמו מספר פעולות טרוריסטיות נגד חברי הלשכה הפוליטית ועוד, בנוסף, נגד מקסים גורקי אישית … יינוקיצה הסביר לי כי ה-'גוש של הימנים והטרוצקיסטים', תוך שיקול שהפלת הממשלה הסובייטית נשקפת כעתידית להתרחש, ראו בגורקי אישיות מסוכנת. גורקי היה תומך נאמן של מנהיגותו של סטלין, ובמקרה שקשירת קשר תצא למימוש מטרותיה, הוא ירים ללא ספק את קולו במחאה נגדנו, קושרי הקשר". (שם).

ההחלטה לרצוח את גורקי נקבעה לבסוף ע"י הגוש בגלל שהוא היה "תומך נאמן של מנהיגותו של סטלין" ובגלל שקושרי הקשר הבוגדניים התייחסו אליו כ-"אישיות מסוכנת".

הנאשם בסונוב גם העיד שבהיותו בפריז ביולי 1934 פגש את טרוצקי. טרוצקי אמר לבסונוב כי גורקי חייב להיות מסולק בכל מחיר בגלל שגורקי היה חבר קרוב של סטלין ולוחם למען הקו כללי של המפלגה. טרוצקי הדריך את בסונוב להעביר את הוראתו הזו לפיאטקוב. המסר הזה קבע חד משמעית שחייבים לחסל פיזית את גורקי בכל מחיר. המסר נימסר ע"י בסונוב לפיאטקוב, לגוש של הימנים ושל הטרוצקיסטים. הגוש, כפי שיאגודה העיד, הסכים עם הוראתו של טרוצקי ואימץ את ההחלטה לרצוח את גורקי ולמעשה כן רצח את גורקי.

הגוש אימץ גם את ההחלטה לחסל פיזית את קויבישב, הסגן יו"ר של מועצת הקומיסר העם ואחד החברים הפעילים ביותר של הלשכה הפוליטית (פוליטבירו).

על מנת להגיד את זה במילים של החבר וישינסקי: "ככה, במשך תקופה קצרה זו שלושה קורבנות, שלושה אנשים מצוינים, פגשו את המוות לפני עתה על פי החלטת ה-'גוש של הימנים והטרוצקיסטים'. שלושה מן האנשים המעולים של הארץ שלנו, ילדים אמיתיים של מולדתם, נפלו קורבנות של קונספירציה ללא בושה של בוגדים. ובינהם היה הגאווה של הספרות הרוסית והעולמית, היוצר הרוסי הענק וגאון הספרות, אלקסיי מקסימוביץ' גורקי.

"כל שורה בשרתו ובסיפורים שלו, של הרומנים ושל האגדות, מפיח את רוח האצילות ואת להט הפעולה המהפכנית. זה לא היה ללא סיבה טובה שהוא קשר את החיים שלו עם לנין הגדול ועם סטלין הגדול, כאחד החברים הטובים והקרובים שלהם. זה לא היה ללא סיבה טובה שלנין כתב כי גורקי היה איש בעל כישרון אומנותי ענק שעשה ושיעשה הרבה למען התנועה הפרולטרית העולמית.

"זה לא ללא סיבה טובה שלנין כתב כי גורקי היה ללא ספק הנציג הגדול של האומנות הפרולטרית, אשר ע"י היצירה האומנותית הענקית שלו עיצב קשרים יציבים עם מעמד הפועלים של רוסיה ושל העולם. גורקי הרגיש את התקרבות הסערה, הוא חזה מראש את הניצחון של התנועה שלנו, את הצלחות של התבונה המבריקה של הפרולטריון על האפילה והשפלות של הקפיטליזם.

"אחד ידידים המעולים של העמלים מת מן הנשיפות הבוגדניות על הלב החולה של האדם הנפלא הזה. אחד המגדלורים הזוהרים והכבירים של התבונה האנושית ושל היופי האנושי כובה. המגדלור הזה כובה ע"י הבוגדים האלה, ע"י חיות האלה בעלות דמות אנושית, אשר בדם קר ובבוגדנות עצרו לתמיד את הלב מלא להט ואצילות של האיש החשוב הזה." (שם).

בוחרין וריקוב עשו את הכל בשביל להתנער מאחריות ברצח גורקי אבל (1) העדות של ריקוב ובוחרין עצמם ו-(2) הגיון הדברים, קבעו ללא כל אפשרות של הפרכה שבוחרין וריקוב ידעו על ההכנות שנעשו לקראת רצח גורקי, ושהם חיפו על הרצח הזה – ושהם, לכן, היו משתתפים בין משתתפי הרצח המטורף של גורקי. הנה כאן החלקים רלבנטיים בהקשר זה של ריקוב ושל בוחרין:

"יינוקיצה אמר לי", אמר ריקוב, "שהטרוצקיסטים והצינובייביטים דאגו בצורה קיצונית בגלל ההשפעה שגורקי המשיך לרכוש ובגלל שהוא היה תומך כושר החלטי של סטלין ושל הקו הכללי של המפלגה."

השיחה הזו בין ריקוב ליינוקיצה התרחשה ב-1935, שנה לפני שגורקי נירצח. בהמשך ריקוב אמר:

"הם [הטרוצקיסטים והצינובייביטים] סברו שנחוץ לאור החשיבות הזאת של גורקי … לשים קץ לפעילות הפוליטית של גורקי."

בתשובה לשאלת וישינסקי על איך ניתן לשים קץ לפעילות פוליטית של גורקי, ריקוב אמר שיינוקיצה "דיבר בקול כל כך גבוה, או בביטויים כל כך עוינים, שהיה ברור לי כי הטון הזה מחביא את האפשרות של שימוש באמצעים אלימים."

מול השאלה "מה זה אומר ' להגיע לשיעור של אמצעים אלימים'? האם זה אומר גם רצח?" ריקוב ענה: "בוודאי."

ריקוב נישאל ע"י וישינסקי: "האם אתה ידעת שהכנות לרצח גורקי הובאו לידי עשייה?" ריקוב ענה: "לא בדיוק." הערת וישינסקי לתשובתו של ריקוב הייתה מתאימה: "לא בדיוק, אבל הוא ידע!"

בואו ונעסוק עכשיו בעדות בוחרין. בוחרין אמר: "ב-1935 טומסקי אמר לי שטרוצקי ערך הכנות של איזה פעולה עוינת או מעשה עוין נגד גורקי." טומסקי ידע על ה- "פעולה עוינת או מעשה עוין" הזה מצדו של בסונוב שבתורו הביא את ההנחיות הקשורות לכך מטרוצקי בחוץ לארץ. בוחרין נשאל: "במה המעשה העוין הזה היה מורכב?" תשובתו היא: "פעולה נגד ה-'סטליניסט גורקי', כמגן של בניית הסוציאליזם בכלל, ושל מדיניות סטלין בפרט."

וישינסקי: "האם טומסקי קשר את ביצוע הנפשע של מעשה עוין נגד גורקי עם שאלת הפלה של הממשלה הסובייטית?"

בוחרין: "בתמצית הוא עשה את זה."

לכן זה ברור כי ב-1935, שנה לפני שגורקי נפל קורבן של מעשה טרוריסטי, שניהם, גם ריקוב וגם בוחרין ידעו שטרוצקי ערך הכנות למעשה עויין נגד גורקי. ריקוב ידע את זאת מיינוקיצה ובוחרין מטומסקי. זה בדיוק מה שצוין בעדות של בסונוב כאשר הוא נתן פרטים על השיחה שלו עם טרוצקי בפריז ביולי 1934. הגיון הדברים גם מוכיח כי ההכנה ל-"פעולה עוינת או מעשה עוין" נגד גורקי כוונה לשום דבר חוץ מהכנות לחיסול פיזי של גורקי, בגלל שלא הייתה דרך אחרת "לשים קץ לפעילות הפוליטית של גורקי". הגיון הדברים גם מוכיח את הנקודה הזו בעוד נתיב נוסף, דהיינו, היות ש-"ההכנות של מעשה עוין נגד גורקי" היו קשורות "עם שאלת הפלה של הממשלה הסובייטית", הכנות אשר כאלה לא יכלו אלא להיות הכנות לחיסול פיזי של גורקי. גורקי היה רב השפעה ואהוד בקרב ההמונים; הוא היה גם תומך יציב של הקו הלניני של המפלגה. קושרי הקשר אשר קשרו קשר וערכו הכנות להפלת השלטון הסובייטי לא יכלו לחוס על גורקי כמטרה של ה-"פעולות העוינות" המבחילות שלהם יותר משהם חסו על קירוב, אשר הצטיין ע"י המא בק שלו נגד הטרוצקיזם הנגד-מהפכני, אשר הביס את הטרוצקיסטי והצינובייבים בלנינגרד. כל בעלי ההשפעה המרקסיסטים-לניניסטים הופיעו ברשימת הטרוצקיסטית של המיועדים להירצח. בחלקם הם רצחו בהצלחה. במקרים אחרים הם לא היו כל כך מוצלחים. על האחרונים עוד ידובר מאוחר יותר.

כתוצאה מכך, באימוץ ההחלטה של "לשים קץ לפעילות הפוליטית של גורקי", גוש הימנים והטרוצקיסטים, תוך הכרה מלאה והסכמה מלאה – ולפיכך השתתפות מלאה – של בוחרין ושל ריקוב, המשיכו עם המשימה של ביצוע ההחלטה. הפעם יאגודה לא יסבול דחיות על הצעותיו בנוגע לשיטות ואמצעים לביצועה של הפשיעה המתועבת. הגיע הזמן להגשים את הנוסחה של יאגודה של רצח בשלבים, "רצח עם אחריות" – השיטה של רצח עם העזרה של התמצאות מומחה. אז יאגודה מגייס כנופיה של רוצחים ומרעילים מאומנים במיוחד – לבין, פלטנב, קאזאקוב, מקסימוב-דיקובסקי, קריוכקוב ובולנוב. יאגודה בוחר ברופאים לביצוע של פשעים המפלצתיים האלה כי, כפי שוישינסקי העמיד את זה, "הוא הביא בחשבון את הנסיבות ההיסטוריות, כביכול", בגלל ששיטות אחרות יכולות להיווכח כמסוכנות מדי. הממצאים של וועדה מוסמכת ביותר של מומחים רפואיים שחקרה ביסודיות כל חומר אשר הופקד לרשותו לא משאירים כל ספק שהוא שהרופאים, תחת הנחיותיו של יאגודה, ועם ידיעתו ואישורו של המרכז הימני-טרוצקיסטי, גרמו למותם של גורקי, קויבישב ומנצינסקי. דלהלן נמצאות השאלות שהיבוא בפני הוועדה והתשובות לשאלות האלה בהקשר למותו של גורקי:

שאלה: האם ניתן להניח כי רופאים מוסמכים כהלכה יכולים לאמץ כזו שיטה מוטעית של טיפול ללא כוונות זדוניות?"

תשובה: "לא ניתן."

שאלה: האם בכלל מותר בשביל מינונים ממושכים וגדולים של ממריצים ללב, כלומר, דיג'יטליס (digitalis), דיגאלן (digalen) – החומר שהוצא מאצבעונית – סטרפנתין  (strophanthin), סטרופנתיס (strophanthus), להיות מוחדרים דרך הוריד, דרך תת-עורית ובשריר באותו הזמן, ובמיוחד, במקרה של החולה מאוד אלקסיי מקסימוביץ' גורקי, שהיה בגיל 68, ושסבל מתכונות באיברים פנימיים אשר צוינו למעלה?"

תשובה: "לגמרי לא מותר."

שאלה: "אפשר להתייחס כמוכח, על בסיס הסיכום של כל העובדות הללו, כי שיטת הטיפול ב-א.מ. גורקי היה מעשה של הרס מחושב?"

תשובה: "כן, אפשר לקבוע כמוכח מעבר לכל ספק."

אותם הממצאים הופיעו במקרים האחרים.

מלבד גורקי, בולשביקים בולטים אחרים כמו קויבישב ומנצינסקי הובאו למות ע"י יישום ה-'מדע' של גזלנים הזו – שיטת יאגודה של "מוות עם אחראיות". פשקוב הבן של גורקי חוסל באופן דומה. אבל ה-'אחראיות' התבררה כחסרת-ערך  ופושעי הכנופיה של הטרוצקיסטים, הימנים והצינובייביטים נתפסו ע"י מודיעין של הבולשביקים האמיתיים, הובאו בפני החוק ואולצו לשלם עם ראשם על הפשעים המטורפים, הנבזים והציניים שלהם.

אלה, אם כן, היו הרציחות שבוצעו מעשית ע"י הכנופיה זו של מחסלים ורוצחים מקצועיים, מבלי להזכיר את עשרות האנשים אשר הובאו למותם ע"י אותה הכנופיה הזו במהלך פעילויות ההרס שלהם, עליהן מוקדש הפרק הבא. אולם תמונתה של הכנופית הפושעים הזו בפעולה לא תהיה שלמה בלי להתייחס לפחות בקצרה למספר ניסיונות לרצח והתוכניות שלהם, ניסיונות אשר בגלל סיבה כזו או אחרת לא הוצאו לפועל.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s