הרביזיוניזם והקץ של ברה"מ, פרסטרויקה - התמוטטותו השלמה של הרביזיוניזם

הרביזיוניזם והקץ של ברה"מ (1)

הרביזיוניזם והקץ של ברה"מ

המפלגה הקומוניסטית של בריטניה הגדולה (מרקסיסטית-לניניסטית)

Communist Party ofGreat Britain(Marxist-Leninist)

PO Box 110,Normanton,WF6 1XZ

www.cpgb-ml.org

פורסם לראשונה בבריטניה על-ידי הַרפַל בראר ב-2011

הודפס בהודו על-ידי דפוס שאקון – שאהדארה, 32, בדלהי

תרגום מאנגלית (Revisionism and the demise of the USSR – http://cpgb-ml.org/download/publications/RevisionismUSSR.pdf) לעברית של מבוא זה לספר 'פרסטרויקה: השלמת התמוטטותו של הרביזיוניזם' (Perestroika, the Complete Collapse of Revisionism) ו-{תוספות} על-ידי אנג'לו איידן

תוכן

הרביזיוניזם והקץ של ברה"מ                                     2

נטישתה של מלחמת מעמדות

משמעות מתקפותיו של חרושצ'וב נגד סטלין

מעבר שלו

מדינה של כל העם

מפלגת העם

הלניניזם מול הרביזיוניזם במלחמה ובשלום

דו-קיום בשלום

ההדרכות המרקסיסטיות על מצב של מלחמה ושל שלום

כורח המלחמה בקפיטליזם

מלחמות צודקות

ביטול המלחמות מחייב הפלת האימפריאליזם

סילופי האופורטוניזם לגבי מלחמות

הנשק מול המצב הרוחני של ההמונים

הרביזיוניזם החרושצ'ובי והמלחמה

עלייה ונפילה של הרביזיוניזם

החתירה תחת הישגי הסוציאליזם

טיהור המפלגה

הכלכלה השנייה

גורבצ'וב

התמוטטות הרביזיוניזם

שיעור על שיקום הקפיטליזם

לקפיטליזם אין פיתרון

המהפכה היא התשובה היחידה

הארות

הרביזיוניזם והקץ של ברה"מ[1] 

במהדורה האנגלית של הספר שלי על הפרסטרויקה, ציינתי את התפתחות המפלגה הקומוניסטית של האיחוד הסובייטי (להלן –   CPSU –  Communist Party of the Soviet Union) בין הוועידות ה-20 ו-22. התקופה הזאת הצטיינה בהזדקרות, עיצוב, צמיחה ומיסוד שיטתי של הרביזיוניזם חרושצ'ובי {על שמו של ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב – מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית מ-1953 ועד 1964 ויו"ר מועצת השרים (ראש הממשלה) של ברית המועצות מ-1958 ועד 1964} במספר של שאלות עקרוניות מאוד חשובות. משך התקופה הזאת ההדרכות של המרקסיזם לניניזם נחל רביזיה בסיטונות, עיוותים וזיופים מפורשים.

עד הוועידה ה-22 של CPUS, הרביזיוניזם החרושצ'ובי הפך ליותר שיטתי, נועז וגלוי עד כדי כושר להבטיח מעשית את אימוץ ומיזוג של הצעותיו השגויות בפרוגראמה החדשה של הוועידה עצמה.

הפרוגראמה החדשה קבעה כי:

[הדיקטטורה של הפרולטריון] הפסיקה להיות חיונית בברה"מ … המדינה שקמה כמדינת הדיקטטורה של הפרולטריון הפכה, בשלב החדש, הנוכחי, מדינה של כל העם …

[כ-] תוצאה של ניצחון הסוציאליזם בברה"מ והתגבשות אחדותה של החברה הסובייטית, המפלגה הקומוניסטית של מעמד הפועלים הפכה להיות החיל חילוץ של העם הסובייטי, מפלגה של העם כולו[2].

בזמנו, לאור העובדה שכל אלה והרבה עיוותים ורביזיות אחרים של המרקסיזם לניניזם נחשפו לביקורת מקיפה ויסודית של התנועה האנטי-רביזיוניסטית הבינלאומית, בה לקחו חלק בולט ביותר המפלגה הקומוניסטית של סין (CPC – Communist Party of China) ומפלגת העבודה של אלבניה (PLA – Party of Labour of Albania), בחרתי לא לכלול את הביקורת על העיוותים האלה בספר שלי. במקומה, התרכזתי בצד הכלכלי של הרביזיוניזם, התורות הכלכליות המוצעות, המהלכים התכליתיים שננקטו ו-'רפורמות' מיושמות על-ידי הרביזיוניסטים החרושצ'וביים, בדרכם לקראת, ובכדי לממש את, שיקומו של הקפיטליזם בברה"מ וגם בארצות הסוציאליסטיות של מזרח ומרכז אירופה.

אז דעתי הייתה כי העיוותים הרביזיוניסטיים שזייפו את ההדרכות הבסיסיות של המרקסיזם לניניזם בתחום האידיאולוגיה, הפוליטיקה ומלחמת המעמדות – על השאלות המשתערות מהמפלגה של הפרולטריון והדיקטטורה של הפרולטריון עד לאימפריאליזם והמלחמות, התפיסה של דו-קיום בשלום, טיבעה של המדינה ומערכת היחסים של המהפכה הפרולטרית למדינה הבורגנית – היו כל כך בוהקים בבהירותם שלא נזקקו לשום טיפול נוסף.

עכשיו, אני חושב שהיה שגוי להימנע מחשיפה נוספת של הזיופים הרביזיוניסטים האלה בנוגע למרקסיזם לניניזם. וזה במיוחד לאור העובדה שהדור הצעיר של קומוניסטים, אפילו במפלגות הקומוניסטיות הטובות ביותר מסביב לעולם, בקושי מכיר את מוצאם של הזיופים האלה ושל השפעתם ההרסנית על התנועה הקומוניסטית הבינלאומית – השפעה שממנה התנועה עדיין נאבקת להתאושש.

זה בדיוק בשאיפה להשתתף בתהליך של התאוששות של התנועה הקומוניסטית מן ההריסות של הרביזיוניזם שהחלטתי לרשום, ולבקר, את הזיוף החרושצ'ובי על כמה הדרכות עיקריות של המרקסיזם.


[1] המאמר הזה נכתב כמבוא למהדורה הספרדית החדשה במחקר  'פרסטרויקה, השלמת התמוטטותו של הרביזיוניזם' של הרפל בראר. המהדורה הזאת של הספר התפרסמה  ב-2011. המהדורה האנגלית של אותו הספר על הפרסטרויקה התפרסמה ב-1992.

[2] Herbert Ritvo (הארות), The New Society: Final Text of the Programme of the Communist Party of the Soviet Union(החברה החדשה: תמליל סופי של הפרוגראמה של המפלגה הקומוניסטית של האיחוד הסובייטי),Massachusetts: New Leader, 1962

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s