הרביזיוניזם והקץ של ברה"מ, פרסטרויקה - התמוטטותו השלמה של הרביזיוניזם

הרביזיוניזם והקץ של ברה"מ (2)

 נטישתה של מלחמת מעמדות

 משמעות מתקפותיו של חרושצ'וב נגד סטלין

 הוועידה ה-20 של ה-CPSU ציינה את המהלך הראשון שננקט בדרך של הרביזיוניזם שאומץ על-ידי המנהיגות החרושצ'ובית – מנהיגות שהגיע לשליטה בעקבות מותו של יוסף ויסריונוביץ סטלין בשנת 1953. בוועידה הזאת, בתירוץ של 'מאבק נגד פולחן האישיות', חרושצ'וב פתח, בנאום 'הסודי' שלו, במתקפת השמצות על סטלין, בה האשים אותו כסובל מ-'מחלת הרדיפה', כנענה ל-'שרירותיות אכזרית', כמפעיל 'אמצעי דיכוי ואימה על ההמון', כמשהו ש-'הכיר את הארץ ואת החקלאות רק מתוך סרטים' ושהמנהיגות שלו 'הפכה למכשול רציני בנתיבה של ההתפתחות החברתית הסובייטית'[1].

לטרוף של חרושצ'וב הייתה שיטה. את התקפותיו על סטלין, את ניסיונותיו לצבוע את סטלין בצבעים הכי אפלים, אי-אפשר להסביר אותן רק על-ידי תיעוב אישי, או/ו תוך שיוכן לאיבה, כלפי סטלין.

האמת היא שסטלין הנהיג את העם הסובייטי לאורכם של שלושה עשורים ממושכים של קשיים יוצאים מן הכלל ותקופת רכישת הישגים מול ונגד כל האויבים מבית ומן החוץ תוך כדי מאבק של גבורה למען בנייה סוציאליסטית, בחזית מיגעת להגנתה ולגיבושה של הארץ הסוציאליסטית הראשונה בעולם, והזכייה המוכתרת ניצחון של המלחמה הפטריוטית הגדולה של העם הסובייטי נגד ערב רב פשיסטי של האימפריאליזם ההיטלריאני הגרמני.

לאורך שנותיו הממושכות בהנהגת ה-CPSU, סטלין נאבק בכל כוחותיו נגד כל העיוותים האופורטוניסטיים סביב המרקסיזם לניניזם. תוך כדי הגנתם והבטחתם של הלימודים המהפכניים של מדע המרקסיזם לניניזם, הוא סייע בהעשרה ובקידום נוסף של התפתחות התיאוריה והפרקטיקה של מדעי המהפכה הפרולטרית. באמצעות התקפתו על, ושלילתו את, סטלין בוועידת המפלגה ה-20 של CPSU, חושצ'וב תקף ושלל, למעשה, את הדיקטטורה הפרולטרית והלימודים הבסיסיים של המרקסיזם לניניזם – לימודים שסטלין כל כך הגן עליהם ופיתח אותם בנחישות, במצוינות ובהצלחה משך חייו.

זוהי המשמעות האמיתית, המהות, של מתקפת חרושצ'וב על סטלין. זה, לכן, לא סתם צירוף מקרים שחרושצ'וב התחיל, בדוח שלו באותה הוועידה, את ההתנתקות מהמרקסיזם לניניזם במספר  שאלות עקרוניות, עליהן אתעכב בקרוב.

ההתקפה על סטלין עם ההצעות השגויות, שנועדו וגם מימשו שפיכת רפש על האיחוד הסובייטי, על הדיקטטורה הפרולטרית ועל הקומוניזם, של הגשת חרושצ'וב בוועידה ה-20 של המפלגה, העניקה שמחה בלבבות הבורגנות האימפריאליסטית וסוכניה בקרב תנועת הפועלים – הרביזיוניסטים, הטרוצקיסטים והסוציאל-דמוקרטים – והעניקה בידם נשק להשמדת היוקרה וההשפעה של התנועה הקומוניסטית סביב כל העולם.

הדוח "הסודי' של חרושצ'וב שימש את האימפריאליסטים בתור אֵיל בַּרְזֶל לניגוח במבצר הקומוניסטי; הגיש להם מניפסט למען הנחתת נחשול כל-עולמי נגד האיחוד הסובייטי, נגד הקומוניזם ונגד תנועות מהפכניות ולשחרור-לאומי. אכן, סיפק להם הזדמנות, שתפסו תוך להיטות גדולה, למען סנגור בעד 'מעבר שלו' בחזרה לקפיטליזם בברה"מ.

מנופחים שחצנות, הטיטוֺים הפכו תוקפניים יותר ויותר וגם, תוך התהדרת בעברם ה-'אנטי-סטליניסטי' הריאקציוני, תקפו בגסות את השיטה הסוציאליסטית והדיקטטורה של הפרולטריון, בהכריזם שהוועידה ה-20 של CPSU "ייצרה מספיק יסודות" למען "מהלך חדש" אשר יוגוסלביה התחילה בו וכי

[ה]שאלה עכשיו היא האם המהלך הזה ינצח או המהלך של הסטליניזם ינצח שוב[2]

הנאום של חושצ'וב העניק סיכוי לחיים חדשים לבוגדי הקומוניזם הטרוצקיסטים. אחרי שצפו מתוך המצוקה הנואשת בה שקעו, סוכני הבורגנות הנגד-מהפכניים האלה חידשו בלהט את הפעילות לשירות המעמדות המנצלים. ב-"מניפסט לעובדים ולעמים של כל העולם" שלו, מה שמכונה בשם האינטרנציונאל הרביעי הצהיר:

היום, כאשר מנהיגי הקרמלין בעצמם מודים בפשעים של סטלין, המשתמע מהודאתם כי הם מכירים בכך שהמאבק הבלתי-נלאה שהובל … על-ידי התנועה הטרוצקיסטית העולמית נגד התנוונותה של מדינת הפועלים, היה לגמרי מוצדק[3].

הנאום ה-"סודי" של חרושצ'וב הטיל, כצפוי, מום אידיאולוגי בקרב התנועה הקומוניסטית הבינלאומית והפך אותה טרף קל בפני שטף של רעיונות רביזיוניסטיים. בשעה ששימש איתות עבור גורמים נגד-מהפכניים בארצות סוציאליסטיות, נאום התוכחה של חרושצ'וב נגד סטלין הוביל ישירות להתקוממות הנגד-מהפכנית של 1956בהונגריה.


[1] ציטוט מתוך נאום של ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב בוועידה ה-20 של CPSU, בפברואר 1956 – http://marxists.org/archive/khrushchev/1956/02/24.htm (להלן, 'נאום סודי')

[2] נאום של יוסיפ ברוז טיטו בפולה, ב-11 בנובמבר 1956

[3]ציטוט מ-הוויכוח על הקו הכללי של התנועה הקומוניסטית הבינלאומית [להלן, (GL)], פקין, 1965, עמוד 68 – http://www.marx2mao.com/Other/OD63.html#s2

כלומר, ציטוט נלקח מההוסף של:

The Polemic on the General Line of the International Communist Movement (להלן, GL)

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s